TÉMA Golf

Objevte krásy golfu

Golf je stále mezi lidmi vnímán jako sport pro bohaté. Jako do každého sportu, chcete-li se mu věnovat s plným nasazením, musíte zpočátku něco investovat, a kompletní golfové vybavení nepatří mezi nejlevnější, ale není pravda, že by byl dostupný jen pro ty nejbohatší.

Golf se dnes stává velmi oblíbeným sportem, a to nejen v prostředí vyšších společenských vrstev.

Historie golfu

Ač se tento sport může zdát jako ryze moderní záležitost, první golfové hřiště bylo u nás postaveno již v roce 1904 v Karlových Varech. Hned rok poté bylo otevřeno též v Mariánských Lázních. Tato hřiště však byla využívána zejména zahraniční klientelou. Počátky golfu, který měl skutečně české zázemí, bývají datovány do doby těsně před první světovou válkou. Roku 1926 byl v Praze založen první český golfový klub pod názvem Golf Club Praha. Centrem českého golfu bylo do roku 1934 hřiště v Motole, kde se hrálo i první národní mistrovství ČSR na rány o putovní Masarykův pohár. V roce 1936 se obec českých klubů rozšířila o Golf Club Brno a Golf Klub Třemšín.

Golf byl ovlivněn samozřejmě válečnými léty, tehdy jen přežíval a věnovalo se mu méně lidí. Krátce po válce sice doznal rozmach, ale ten se změnil rokem 1948 a po celá padesátá léta nebyla situace golfu nikterak nakloněna. Nový rozvoj nastal v letech šedesátých a sedmdesátých, kdy se začala hrát celostátní liga družstev. V roce 1966 došlo k úplnému uznání golfu jako sportu na stejné úrovni jako sporty ostatní. Do roku 1989 si však golf musel stále hájit své postavení. Spolu s tímto rokem přišlo mnoho změn a jak je patrné dnes, golf jako sport využil příležitostí, které se mu nabízely. Od té doby stále přibývá jeho hráčů, vznikají nová hřiště a kluby.

Stručný popis hry

Základním cílem celé hry je dostat míč z odpaliště do jamky, přičemž vítězem se stává ten, komu se to povede s co nejmenším počtem úderů. Odpaliště je značeno červenými (odpaliště pro ženy a děti), modrými, žlutými (pro muže s vyšším HCP), bílými (pro muže s nižším HCP) a černými (pro profesionály) značkami. Hřiště, po kterém se s míčem pohybujete, má své hranice, které jsou označeny bílými kolíky. Za nimi se již hrát nesmí. Takže pokud jste zahráli míč mimo hranici hřiště, musíte se vrátit na místo, odkud jste hráli naposled, než jste se dostali do autu, připočítat si jednu trestnou ránu, a pak můžete pokračovat v hře.

Etiketa golfu

Při golfu nejde jen o trefení se do jamky a dodržování pravidel hry. K tomuto sportu patří i jistá etiketa. Mezi její nejzákladnější body patří:

 • nekřičet při hře
 • neběhat
 • neházet výstrojí
 • nikoho neohrožovat
 • nezdržovat hru
 • uhrabávat písek v překážkách, upravovat po sobě hřiště
 • nošení vhodného oděvu (tričko s límečkem, u pánů též s rukávy, dlouhé kalhoty nebo šortky ke kolenům, dámy mohou mít sukni)

Někomu může golf na první pohled přijít „nudný" a nesplňující to, co od sportu očekává. Pokud preferujete čas strávený aktivitou, při níž propotíte oděv, a pak padnete příjemně unaveni, zřejmě vás golf nadchnout nemusí.

Naopak mezi jeho lákadla však patří čas strávený na čerstvém vzduchu ve velmi pěkném a upraveném prostředí, soustředění a radost z úspěchu, překonávání dosavadních výsledků. Nespornou výhodou je též to, že pokud se rozhodnete golf vyzkoušet, nemusíte hned utrácet a divoce nakupovat vybavení. Nejprve byste měli zamířit na tréninkovou louku - driving range, kde si můžete vypůjčit hůl i míčky a zjistíte, zda můžete v tomto sportu nalézt zalíbení. Důležité je i prostudování si pravidel, etiky sportu a zažití si potřebných golfových výrazů. Pokud vás však sport zaujme, toto vám jistě již půjde samo.

Našli jste vy či někdo ve vašem okolí v golfu zalíbení? Co si o tomto sportu myslíte?

Objevte krásy golfu patří do témat
 • Miruš 23.08.2013 17:25:08

  Také jsem golfem odjakživa byla uchvácená, právě pro ty vznešené pohyby při hře a tu viditelnou uvolněnost a přitom napětí, jak to dopadne :) Vždycky jsem si chtěla golf zkusit, ale dá se říct, že jsem o tom spíše jen mluvila, než abych skutečně podnikla nějaké kroky pro to, splnit si ten sen. Každopádně jsem teď k narozeninám dostala od přátel (asi už to se mnou nemohli vydržet :D ) předplacený kurz pro začátečníky na Kaskádě, což by prý mělo být snad kvalitní hřiště, tak už se na to hrozně těším :)

 • Dáša 07.12.2010 08:53:03

  Já golf hraji již 13 let a můžu říci, že někdy jsou situace, kdy by člověk měl chuť vše zahodit a kopnout si třeba do stromu. Aniž se to zdá, je to pěkný adrenalin!!!! Doporučuji stránky: www.cgf.cz; www.golf.cz, dá se tam najít kde hrát....

 • Golf Danca 04.09.2009 18:00:07

  Mě se golf odjakživa líbil, je to takový vznešený sport, ale v okolí mého bydliště nevím o žádném golfovém hřišti. Jinak bych asi neváhala a alespoň jednou bych si to šla vyzkoušet. Zajímalo by mě, jestli je to klidný sport nebo jestli se u toho člověk může i vytočit a tak. Díky za článek.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Golf patří do témat

Adresář

Golf ptejte se v poradně

Diskuze na téma Golf

 • 28.03.2013 21:03 Sport a relaxace

  Ahoj všem. Nevíte náhodou o nějakém pěkném golfovém hřišti poblíž Brna? S manželem by jsme chtěli…

 • 11.05.2013 15:05 Sport a relaxace

  Ahoj, co se týče kvalitních golfových hřišť v Jihomoravském kraji, tak je jich tu, myslím, celkem…

 • Nechci aby tento příspěvěk měl charakter pouze PR jako většina podobných a proto ráda pouze…

 • 08.06.2014 10:06 sportovní oblečení

  Nechci aby tento příspěvěk měl charakter pouze PR a proto ráda pouze nabídnu a představím ( včetně…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku